breadcrumb

Príbeh pre pohladenie duše

Slon a myš

Raz šla myška džungľou a napadlo ju pozrieť sa hore, čo sa ukrýva tam vysoko nad klenbou vetví a lián, odkiaľ vlastne prichádza svetlo do džungle, kde sa tam vlastne berie? A ako si tak ide a vo svojej myšej hlave si premýšľa a malými myšími očičkami sa díva zvedavo nahor, naraz spadla do hlbokej diery, z ktorej už nebolo možné dostať sa von.

V tú dobu kráčal džungľou veľký slon a toho zasa zaujímalo, odkiaľ vlastne rastú stromy – ako je to možné, že z obyčajnej špinavej hliny naraz vyrastie palma s takými chutnými listami, tam predsa niečo musí byť! A naraz si všimol hlbokú dieru, v ktorej plakala uväznená myš.

„Čo tam robíš, že tak plačeš?" – opýtal sa jej slon.

„Čakám tu na smrť a nikto ma nemôže zachrániť. Do tak úzkej, hlbokej diery sa predsa nikto nedostane, aby vytiahol malú, šedivú myš."

Slon sa usmial a povedal: „Z každej situácie je možná záchrana!" Zvoľna sa obrátil a opatrne spustil do diery svoj chvost. Myš sa zahryzla do štetiniek chlpov a slon ju vytiahol na slobodu.

„Si šľachetný, slon, spomeň si, až Tebe raz bude zle, tak sa ti odvďačím," – povedala myš a zmizla pod suchým listím.

Roky plynuli a slon pomaličky zostarol. Raz, za mesačnej noci spadol do obrovskej jamy. So zlomenou nohou a urazeným klom si uvedomil, že tentokrát nastal jeho koniec. Zdvihol chobot do výšky a mocným hlasom zatrúbil na celú džungľu, že sa lúči so všetkými zvieratami. K jame prišla malá myš. Pišťala celou silou:

„Som tu slon, ako som ti sľúbila."

„Len choď domov, mne sa už nedá pomôcť." - a položil svoju hlavu bezvládne na zem.

„Hovoril si predsa, že z každej situácie je možná záchrana, spomínaš?"

„No a čo chceš robiť?"- pýtal sa nedôverčivo slon. Myš neodpovedala, prudko sa rozbehla a skočila do jamy.

„Prečo si to urobila??? Takto tu predsa zahynieš so mnou. To predsa nemá žiadny zmysel!"

„Kvôli Tebe, slon, aby si tu nebol sám a opustený. To je jediná pomoc, ktorú Ti môže ponúknuť malá myš. Viac už naozaj nemám."

Slon sa na ňu pozrel svojím veľkým okom, v ktorom sa zračilo tiché poďakovanie a potom sa spolu zahľadeli vysoko nad koruny stromov a sledovali ako sa celý les ponára do tmy tropickej noci.

A to je celý príbeh dvoch bytostí, ktorých pochopenie a láska dokázali povzniesť nad život i smrť.

cta

Hľadáš zamestnanca alebo sa chceš vzdelávať?

Výber uchádzačov úplne iným spôsobom.

Objednávka interview kariet